Ağzı Açık

Bu tarifi okuduğunuzda bilinen malzemelerle yapılan bu lezzet, benzer onlarca tariften ne kadar farklı olabilir diye düşüneceksiniz. Hamurun içine serilen kıyma size fındık lahmacunu anımsatacak. Sonra büyük bir ısırık alacaksınız, gözleriniz açılacak ve şaşıracaksınız. Çünkü o, ne bir lahmacun ne de bir pide. O hakikaten kendine özgü bir lezzeti olan ‘Ağzı Açık’
Şanlıurfa sadece kebaplarıyla değil, ağzı açıkla da nam salmalı. Her köşe başında görmeli, her yerde duymalıyım. Hakkı yenmiş sanki bu enfes güzelliğin..
Annem her nekadar Giritli olsa da , babamla evlendikten sonra öğrenmek durumunda kalmış ağzı açığı. Malum bu lezzeti yiyen bırakamıyor, illa ki öğrenilecek. Babaannem de alıyor annemi karşısına dantel gibi işlemeyi öğretiyor kenarlarını. Göründüğü kadar kolay değil bu şekilde kıvırmak. Bu nedenle hemen annemden yardım alıyor, size bir video çekip kayda alıyorum.

Hamuru için

*Aldığı kadar un
*Su
*Tuz
*Sıvı yağ

 

İç Malzemesi

*Yarım kilo yağsız kıyma
*Tuz, pul biber
*2 orta boy soğan
*1 yemek kaşığı domates salçası
*2-3 yemek kaşığı un
*Kızartmak için sıvı yağ

 

HAZIRLANIŞI

1. Biraz sıvı yağ, su, tuz ve undan oluşan, ele yapışmayan klasik bir hamur elde edin.
2.Yağsız kıymayı bir yoğurma kabına alıp incecik doğradığınız soğanları, salçayı, unu, tuz ve pul biberini ekleyip iyice yoğurun.
3.Hamurları ceviz büyüklüğünde bezeler kopararak yuvarlayıp dizin.
4.Yanınıza bir kase su alın. Un serptiğiniz tezgahın üzerinde her bir hamuru çay tabağı büyüklüğünde oklava ile açıp ortasına su sürdükten sonra, tekrar ceviz büyüklüğünde aldığınız kıymadan hamurun kenarlarında boşluk kalacak şekilde yayın.
5.Hamurun kenarlarını kıvırın. Bu şekli verip vermemek tamamen size kalmış. İstediğiniz gibi de kıvırabilirsiniz. Kenarlarının sertleşmemesi için kalın yapmamanızı öneririm.
6.Hamurlarınızı hazırlayın ve birbirine yapışmaması için ayrı ayrı dizin.
7.İyice kızdırdığınız yağda kıymalı tarafı aşağı gelecek şekilde kızartın. Yağını süzerek servis tabağına alın. Mutlaka ayran ve turşu ile sıcak servis edin.
Püf noktası
*Kıyma yağsız olmazsa, yağ kızgın değilse, ağzı açık ters koyularak kızartılmazsa kıymanız düşecek ve dağılacaktır.
*Dilerseniz ağzı açıkları dondurucuda saklayıp, servis etmek istediğinizde donuk bir şekilde kızgın yağa atıp kızartabilirsiniz.

 
 

 
 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir