Pasta Süslemek İçin Öneri ve İpuçları

Bu yöntemler çok basit.Ama pastayı yapıp,bu basit süslemelerle harika görüntüler elde edebilirsiniz.Benim mini cheesecakelerin üzerine uyguladığım bu basit  süslemeleri,siz hayal gücünüzü kullanarak normal büyük bir pastanın üzerine de uygulayabilirsiniz.

1.200 gr çikolatayı benmari usulü eritin.(Benmari kısmını ilk kez duyanlar için çok basit açıklamak gerekirse,geniş bir tencereye biraz su doldurun,üzerine tencereye sığabilecek,sıcağa dayanıklı bir kabın içine çikolataları koyarak eritin.Çikolata yakın ateşle temas ederse yapısı bozulduğundan dolayı bu yöntemi uyguluyoruz)

Kağıtlarından ayrılmış olan cheesecakelerin tabanından tutarak,sadece üst kısımlarını çikolataya batırın ve süslemek için hemen bir meyve koyup donmaya bırakın.Bu süslemede güzel olan,ısırdığınızda çıkan tıkırtılar..Ben bayılıyorum bu sese ve ardından gelen lezzete..

 

 

2.Bu süslemeyi en çok yeni yılda uyguluyorum.Noel baba şapkasını andırdığından,ambiyansa gerçekten çok uyuyor.

Cheesecakelerin her birine yetecek kadar ve çok büyük olmayan çilekler tercih edin.Yeşil kısımlarını düz keserek temizleyin.

Kağıtları çıkarılmış cheesecakelerin tam ortasına,sıkma poşetiyle hazırladığınız kremşantiyi,kenar kısımlarını fazla kaplamayacak şekilde sıkın.Her bir çileğin,düz olan kısımlarını sıktığınız kremşantilerin ortasına bastırın.Çileklerin en ucuna da, yine kremşantiyle ponponlarını kondurun.İşte bukadar.

Servis ederken de üzerlerine pudra şekeriyle kar yağdırmayı unutmayın.

 

3.Şekeri kısık ateşte eritin.Çorba kepçesini kağıt havluyla yağlayın.Ardından sıcak ve akışkan olan şekeri kaşıkla kepçenin üzerine zikzaklar çizerek şekil verin.Soğumaya bırakın.

Soğuyan kase şeklini almış şekeri kekin üzerine kapatın.Bu güzel sunumu  gün içinde servis edecekseniz uygulayın.Çünkü şekerler kek üzerinde çok durursa erime yapacaktır.Ya da şekerleri önceden hazırlayıp dondurucuda bekletir,servis ederken alabilirsiniz.

Şekeri kısık ateşte eritip elinizde bulunan bir kalıba spatula ile yayın.Soğumadan yuvarlak bir kalıpla bastırıp donmasını bekleyin. Pastalarınızın üzerine saplayabilirsiniz.Bu da eriyen bir yöntem olduğundan şekerleri servis etmeden önce  saplayın.

Eriyen şekeri kalp ya da özel bir ‘gün’ kalıbına döküp süsleme yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.