Şeker Hamurlu Kurabiye

Size şeker hamurlu kurabiyenin üzerini süslemeyi göstermeyeceğim.Eminim bu konuda uzun zamandır çokça bilgi sahibi olmuşsunuzdur.Aynı zamanda yapacağınız süslemeler,fazla denemeler sonucunda iyi sonuç verecektir.Bu tamamen sizin el becerinizle! ilgili değil, verdiğiniz uğraşa bağlıdır.Ben ilk kez şeker hamurlu kurabiyelerin rüyasına kapıldığım için giriştim bu işlere.İşte bu nedenle hatırlıyorum da ozamanlar denediğim hiçbir kurabiye şeker hamuruna uygun olmamıştı.Kurabiyeler ya küçülüyor, ya genişliyor,ya şişiyordu.Ve en sonunda o günden bu yana hiç vazgeçmediğim o tarifi buldum.Şekli kullandığınız kalıptan hiç şaşmıyor.Tereyağ kullanmak zorunda olduğunuz bu tarif,neden bu işi yapanların fiyatı yüksek tuttuğunun kanıtıdır 🙂

  • 1 yumurta
  • 3/4 su bardağı (125 gr) pudra şekeri
  • 250 gr tereyağ (oda sıcaklığında)
  • 3,5 su bardağı un
  • 1 çay bardağı mısır nişastası

 

HAZIRLANIŞI

1.Yumurta ile pudra şekerini karıştırın

2.Tereyağını ekleyin.

3.Un en son olmak üzere tüm malzemeleri yoğurun. Unu kontrollü olarak ilave edin. Ele yapışmayacak,yumuşak kıvamlı bir hamur olmalıdır.

4.Fırına verin. Altları hafif kızarmaya başladığında çok kurutmadan çıkarın. Soğuduğunda şeker hamuru ile süslemeye hazırdır. Su ile yapıştırabilirsiniz.

Not:Çubuklu isterseniz, kurabiyeler fırından çıkar çıkmaz elinize bir fırın eldiveni geçirerek çöp şişlerin sivri kısmını kurabiyelere takabilirsiniz.

Şeker hamuru ile yaptıklarımdan bazı örnekler de bunlar. İlham alın diye 🙂


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir